Cisza nocna.
Bardzo cenimy sobie prywatność i prawo do wypoczynku, które jest prawem bezwzględnym i zakłócać go nikomu nie wolno
Aby tak się stało powinniśmy znać i przestrzegać przepisy obowiązujące w tym zakresie.
I tak:
KODEKS CYWILNY
Art. 144 w jednoznaczny sposób określa ten stan rzeczy i tak:
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych
W paragrafie tym ustawodawca używając sformułowania „ wykorzystaniu swego prawa „ ma na myśli to, że właściciel nieruchomości może z niej swobodnie korzystać..
Tak więc, od godziny 22 do godziny 6 rano trwa okres, w którym nie wolno wykonywać żadnych czynności, które są zabronione w cytowanym paragrafie.
Więc nie dotyczy to tylko, wykonywania w naszych mieszkaniach prac adaptacyjnych, remontowych lub innych, które naruszają w/w przepis.
Wiedzieć należy, że za zakłócanie ciszy nocnej możemy zapłacić mandat w wysokości 200 złotych.
Kodeks Wykroczeń,
W art.51 par.1 – możemy się dowiedzieć m. innymi:
Kto krzykiem , hałasem , alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój , porządek publiczny, spoczynek nocny ……
Zwrócić należy uwagę na fakt, że ciszę nocną w/g ustawodawcy zakłócić można również będąc na zewnątrz lub wokół swojego mieszkania, budynku itp. Np.:
- może to być np. trzepanie dywanów w miejscu do tego przeznaczonym, lecz w
godzinach obowiązywania ciszy nocnej .
- organizowanie hucznych imprez towarzyskich o wymienionej wyżej porze itp.
Z przepisu tego też możemy zostać ukarani , karą j.w.
Trzeba też wiedzieć i przestrzegać dodatkowych przepisów i regulaminów, które obowiązują w tym zakresie a są ustanowione przez np.:
- Spółdzielnie Mieszkaniowe.
- Wspólnoty Lokatorskie
- Zarządy budynków
Regulaminy te często wprowadzają dodatkowe obostrzenia związane z ciszą nocną.
Mogą one stanowić, że jeżeli ktoś wywołuje hałas ponad przeciętną miarę, to wyznaczone są inne , okresy czasowe ciszy nocnej.
Często stosuje się zasadę ,że prace np. remontowe przy użyciu bardzo„głośnego” sprzętu , mogą byś wykonywane w godz. 8.oo rano do 20 wieczorem.
Jak z powyższego wynika, warto zapoznać się ze wszystkimi przepisami i regulaminami , obowiązującymi w naszym miejscu zamieszkania , przed rozpoczęciem np. prac remontowych.
Nie przestrzeganie w/w przepisów również skutkuje karą finansową jw.
Na wniosek sąsiada, / sąsiadów / stwierdzający iż zostały naruszone przepisy o ciszy – nocnej, interwencję podejmuje Policja lub Straż Miejska.
Miejmy świadomość, że właściciele lub najemcy lokalu są odpowiedzialni także za to, aby również osoby w nim przebywające stosowały się do zachowania wymogów ciszy nocnej.
Dotyczy to również firm, które zatrudniamy do wykonania stosownych prac remontowych a szczególnie gdy pracują, podczas naszej nieobecności.
Pamiętajmy też, że my zapłacimy karę finansową za nieprzestrzeganie przepisów o których mowa wyżej a nie pracownik lub właściciel firmy wykonującej zlecone przez nas roboty
PODSTAWA PRAWNA.
Art. 144 ustawy Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
Art.51 par.1 Kodeks Wykroczeń.
Źródło: www.gazetaprawna.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz